Még hátravan az onkológia újjáépítése - az Uzsoki új főigazgatója a Magyar Hírlapnak

Uzsoki Utcai Kórház (Fotó: Wikimedia Commons)Uzsoki Utcai Kórház (Fotó: Wikimedia Commons)
Daganatok.hu 2013. január 19.
Megosztás:

"Az intézmény infrastruktúrája páratlan. Korábban nagy léptékű átalakítás kezdődött, ebből még hátravan az onkológia újjáépítése, amit már a GYEMSZI vezényel. Felújításra szorul a belgyógyászat egy része, a pulmonológia, a laborépületek és a már említett onkológia ambulancia részlege is. Ezekre az átalakításokra is forrást kell találni, lehetőleg minél hamarabb" - mondta a Magyar Hírlapnak adott interjújában dr. Ficzere Andrea, az Uzsoki Utcai Kórház újonnan kinevezett főigazgatója.

Az Uzsoki Utcai Kórházban - ahol daganatos betegeket is ellátnak, itt működik például a Fővárosi Onkoradiológiai Központ (FOK) - december elsejétől vette át a főigazgató posztot dr. Ficzere Andrea. A kórházat 17 éven keresztül dr. Golub Iván irányította, ő azonban 2011 végén nyugdíjba vonult, így került sor az új főigazgató kinevezésére. Ficzere szerint - akivel január 18-án közölt interjút a Magyar Hírlap - egyértelmű betegutakra, egyszerűbb és hatékonyabb ellátásra van szükség.

A kórházak állami átvételével kapcsolatban Ficzere a következőket mondta: "Az alapvető tervet, hogy az egészségügyi intézmények irányítása egy kézben összpontosuljon, helyeslem. Nyilvánvaló, hogy a folyamat még az elején tart, a Gyógyszerészeti és Egészségügyi, Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet, azaz a GYEMSZI mint fenntartó, illetve a kórházak is barátkoznak az új helyzettel. A GYEMSZI-re hatalmas feladat szakadt, mivel sok intézményt kell összefognia és kezelnie, a kórházaknak pedig berögződött szokásokat kell levetkőzniük. Éppen ezért nagyon fontosnak tartom, hogy a különböző feladatok során mi, valamint a fenntartó is megtegyük egymás felé azokat a gesztusokat, amelyek a gördülékeny együttműködéshez szükségesek."

Arra a kérdésre, hogy - immár főigazgatóként - min változtatna az Uzsokiban, Ficzere elmondta, hogy hátravan az onkológia újjáépítése, amit már a GYEMSZI vezényel. Felújításra szorul továbbá "a belgyógyászat egy része, a pulmonológia, a laborépületek és a már említett onkológia ambulancia részlege is. Ezekre az átalakításokra is forrást kell találni, lehetőleg minél hamarabb. Példaértékű a belső gárda, bár nem szeretnék közhellyel élni, de ki merem jelenteni, szinte családként működik. Egyedülállónak tartom, soha nem tapasztaltam ehhez hasonlót egészségügyi intézményben" - mondta a Magyar Hírlapnak Ficzere.

"Fontosnak tartom az együttműködést a XIV. kerülettel. A meglévő szakrendelők, a háziorvosok és az Uzsoki kórház között tovább szeretném javítani az összhangot, illetve az önkormányzattal egyeztetve szeretném megtervezni Zugló egészségügyi jövőjét. Például jól átlátható, egyértelmű betegutakra, egyszerűbb és hatékonyabb betegellátásra van szükség. Célom, hogy a páciensek elkerüljék a fölösleges utazást, az ismételt vizsgálatokat, a szükségtelen várakozást. Nem utolsósorban az együttműködéssel talán enyhülne az egyes szakterületeken kialakult kínzó orvoshiány is" - mondta az új főigazgató.

Az Új Széchenyi-terv keretében - a járó- és fekvőbeteg-ellátás fejlesztésével, pályázat során - 35-46 milliárd forint áll rendelkezésre a konvergenciarégiókban lévő kórházak és szakrendelők támogatására - idézi még az Emberi Erőforrások Minisztériumát a cikk.

A teljes interjú a Magyar Hírlapban olvasható: Itt a fejlesztések ideje az Uzsokiban 

Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.