A fej-nyaki daganatok összeállítás tartalma:
A fej-nyaki daganatok összeállítás kezdőoldala
A veszélyeztető tényezők és a megelőzés lehetőségei
Újonnan felismert kockázati tényező: a humán papillomavírus
A fej-nyaki daganatok szűrése, a tumor korai felismerése
A fej-nyaki tumor tünetei, a diagnózis felállítása
Az áttétképződésről
A fej-nyaki tumor kezelése
Műtéti következmények és helyreállításuk fej-nyaki tumoroknál
Kapcsolódó anyagok:
Fej-nyaki daganatos betegek onkopszichológiai rehabilitációja
Fej-nyaki tumorok: a dohányzás és alkoholfogyasztás szerepét is felülírják a gének
Kimutatták, hogy fej-nyaki daganatok előfordulásának jelentős növekedésében a közismert környezeti ártalmakon (egészségtelen életmód, dohányzás, túlzott alkoholfogyasztás) kívül biológiai tényezők is szerepet játszhatnak. A szájüregi daganatok 48,5, a gégerákok 35,7 százalékában igazolták ugyanis a humán papillomavírus (HPV) jelenlétét, amelyet eddig főként a méhnyakrák kialakulásával hoztak összefüggésbe.
Ezek alapján oki összefüggés mutatható ki a humán papillomavírussal történt fertőzés és a szájüreg, a gége és nyelőcső laphámrákjainak egyes típusai között is. Az ilyen betegek átlagos életkora az Intézetben vizsgált esetekben 53 év volt.
A vizsgálatok során kiderült, hogy nőkben a HPV-t tartalmazó (HPV-pozitív) daganatok jelentősen gyakoribbak, mint férfiakban, és a fertőzés szexuális szokásokkal is összefügg. Ehhez azt kell tudni, hogy a HPV-vírussal a férfiak egy része is fertőzött, de esetükben ez általában nem okoz látható tüneteket és nem alakít ki betegséget a nemi szerven.
A szájüreg, gége és nyelőcső HPV-pozitív daganatai a hasonló helyen előforduló, de HPV-negatív - azaz a környezeti rákkeltő anyagok (dohányzás és alkohol) által kiváltott - daganatoknál jobb prognózisúak (azaz a betegség kedvezőbb kimenetelű). Ennek oka, hogy a HPV-pozitív daganatok érzékenyebbek a sugárkezelésre és később adnak áttéteket.
Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.