A HPV és a méhnyakrák összeállítás tartalma:
A méhnyakrák összeállítás kezdőoldala
HPV és méhnyakrák
Milyen problémákat okozhat a HPV nőkben?
Hogyan folyik a méhnyakrákszűrés?
Hogyan fertőz a HPV?
Milyen HPV-vizsgálat létezik?
Mikor finanszírozza a társadalombiztosítás a HPV-vizsgálatokat?
Miért javasolt a HPV-teszt?
Gyógyítható-e a HPV-fertőzés?
Mikor segít a HPV elleni oltás?
A férfiak és a HPV
A partner fertőzöttsége
Kapcsolódó anyagok:
HPV oltás csak méhnyak-szűréssel
Nőgyógyászati daganatok - Szánthó András válaszolt
Női nemi szervekből kiinduló daganatok
A méhnyakrákot okozó 14 különböző HPV-típus közül a vakcinák a két leggyakoribb, a 16-os és 18-as típusok ellen nyújtanak védelmet. E két vírustípus a kialakuló méhnyakrákos megbetegedések körülbelül 70 százalékért felelős.
Az egyik forgalomban lévő HPV elleni oltás alkalmas a HPV 6-os és 11-es típusai által okozott külső genitális szemölcsök (condyloma acuminatum) megelőzésére is.
Az oltás beadása előtt nem fontos HPV-tesztet végeztetni azok számára, akik még nem kezdték meg szexuális életüket. Az oltást követően is kifejezetten javasolt citológiai, illetve HPV-szűrésre járni, mert további 12 HPV-típus okozhat rákos elváltozást.
A már szexuális életet élő nők és férfiak esetében fontos a HPV-teszt elvégzése vakcináció előtt!
Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.