Szervezett vastagbélszűrés Magyarországon egyelőre nincs, a bevezetés lehetőségét vizsgáló előtanulmányok folytak, azok értékelése zajlik. Jelenleg mindenki a háziorvosával tudja megbeszélni, ajánlott-e számára - általánosan 50 és 70 év között - a vastagbélszűrés, és milyen lehetőség áll rendelkezésre az adott területen. Egy brit tanulmány szerint a székletvértesztek egyik fajtájának országos szűrőprogramként történő alkalmazásával 16 százalékkal csökkenthető a vastagbélrák halálozási aránya.
Vastagbélrák hírek:
A végbélrák célzott terápiájának legújabb eredményei
Az otthoni vastagbéltükrözés hatékonyságát méri fel egy új klinikai vizsgálat
Vastagbélrák: hogyan igényelhető ingyenes, elsőbbségi genetikai teszt?
A vastagbélrák sokféle, így is kell kezelni
Háttéranyagok:
A vastagbél rosszindulatú daganata mind Európában, mind az Egyesült Királyságban vezető helyen szerepel a rákos halálesetek okainak sorában. A kezelési eredmények az utóbbi 30 évben fokozatosan javultak, de az ötéves túlélés még mindig csak 50 százalék körüli az Egyesült Királyságban, ami jelentősen gyengébb, mint néhány hasonló fejlettségű országban - írja a Medical Online cikke.
Egy új, véletlen besorolásos vizsgálat eredményei szerint a széklet guajak (guaiac) teszttel végzett elemzése 16 százalékkal csökkenti a halálozási arányt azok körében, akiknek a szűrést felajánlják, és 25 százalékkal azok körében, akik azt el is fogadják. A guajak-teszt - a többi székletvérteszthez hasonlóan - a székletben szabad szemmel nem látható, rejtett vért képes kimutatni, ebben az esetben egy olyan sav segítségével, amely a guajakfából (csúzfából) származik (angolul Guaiacum tree, innen a teszt neve, guaiac-based Faecal Occult Blood test; gFOBt).
A gazdasági elemzések arra utalnak, hogy a szűrés ezzel a módszerrel tartósan költséghatékony. Az eredményeknek köszönhetően sok országban bevezették vagy tervezik a vastagbélrák szűrését. 2006-ban a brit Egészségügyi Minisztérium elfogadta a kétévenkénti gFOBt finanszírozását a 60-69 éves korosztályban. A betegek bevonása 2006 júliusában kezdődött és 2010 januárjában zárták le azt a szakaszát, amelynek értékelését - online - 2011 decemberében tette közzé a Gut című szakfolyóirat.
Egymillió szűrés eredményeit értékelték ki
Az új beszámoló az első egymillió szűrést értékelte. A 60. életévüket betöltöttek részvételre invitáló levelet kaptak, amelyben a szűrés fontosságáról kaptak tájékoztatást. Két héten belül megkapták a mintavétel módját leíró levelet és a széklet mintagyűjtő edényt. A mintákat (összesen hatot) az első mintavételtől számított 14 napon belül kellett elküldeni egy speciális, előre bérmentesített borítékban. Ha öt vagy hat minta pozitívnak bizonyult, a beteget azonnal speciális szakrendelésre irányították. 1-4 pozitív minta esetén a teljes próba megismétlésére kérték, és ha abban is volt pozitív minta, akkor egy harmadik próbát is végeztek. Ha a harmadik körben akár csak egy minta is pozitív lett, a beteget szintén a speciális szakrendelésre irányították. Mindenkit egészségesnek tekintettek, ha az első vagy a második körben minden mintája negatív lett - írja a cikk.
A kitet visszaküldők körében 2 százalékos volt a pozitív eredményűek aránya. A 20 000 körüli, pozitív eredményű lakos 94 százaléka kereste fel a szakrendelést, míg 6 százalék az emlékeztetők ellenére sem jelentkezett. A szakrendelésen megjelenők 7,6 százalékánál nem tartották szükségesnek a további vizsgálatot, 3,7 százalék pedig elutasította ezt. Így a pozitív mintát beküldők 83 százalékát vizsgálták tovább. A kolonoszkópián megjelenők 10 százalékánál állapítottak meg rosszindulatú daganatot, ami összhangban áll a korábbi vizsgálatokkal.
Egyetlen mintát igénylő széklet-immunológiai tesztet is lehetne alkalmazni
A férfiak további 12 százalékánál és a nők 6,2 százalékánál diagnosztizáltak nagy kockázatot jelentő polipot, ami miatt a kolonoszkópia egy évvel későbbi megismétlését javasolták a betegeknek. Közepes kockázatúnak tekintett polipot a férfiak további 19,3 százalékánál és a nők 14,6 százalékánál állapítottak meg, ami a kolonoszkópia 3 éven belüli ismétlését teszi szükségessé. Mindezeknek megfelelően előrehaladott kolorektális neopláziát - ide sorolva minden rákos elváltozást, illetve nagy vagy közepes kockázatúnak tekintett adenomát - a férfiak 43 és a nők 29 százalékánál diagnosztizáltak.
A 2006-ban elkezdett, okkult vérzés kimutatásán alapuló szűrési szisztéma első eredményei arra utalnak, hogy a vastagbélrák mortalitás-csökkentése terén a korábbi vizsgálatokban elért 16 százalékos csökkenés országos szinten is megvalósítható az Egyesült Királyságban. A szerzők további 25 százalékos növekedést várnak a részvételi arány tekintetében, ha a jelenleg alkalmazott guajak-tesztet, amellyel hat mintát küld a laboratóriumba a szűrés résztvevője, lecserélik az egyetlen mintára korlátozódó széklet-immunológiai próbára (Faecal Immunochemical Test; FIT), amelyet holland példa alapján készülnek bevezetni. Ennek a módszertani fejlesztésnek azonban előfeltétele a kolonoszkópos kapacitás lényeges bővítése - írja a Medical Online.
* * *
Alábbi videónkban dr. Pozsár József, az Országos Onkológiai Intézet gasztroenterológus munkatársa foglalja össze, amit a vastagbélrákszűrésről mindenkinek tudnia érdemes:
A székletvérszűrésről itt olvashatnak bővebben, az egyéb, hazánkban is elérhető vastagbélrákszűrési lehetőségek összefoglalása pedig itt található.
Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.