A LIVE AGAIN! "Élj Újból!" Rákellenes Alapítvány támogatásával 2011. május 3-án harmadszor jelentkezett az "Élj Újra!" ismeretterjesztő, tanácsadó-gondozó műsor a Digi Televízió Infocsatornáján. Az adásban egy képzeletbeli beteg indult el azon az úton, amely a tünetek első megjelenésétől kezdve követi nyomon a gyógyuláshoz vezető utat. Az előző műsorban megismerhettük a tünetek jelentkezésétől a rákdiagnózis felállításáig terjedő szakaszt: ennek során - többek között patológus által végzett szövetminta-vizsgálat alapján - kiderült, hogy képzeletbeli páciensünknél vastagbéldaganattal állunk szemben, ami májáttétet okozott.
A kialakult májáttétet számos különböző módon lehet kezelni. Többek között ennek lehetőségeiről beszélgettünk vendégeinkkel: dr. Végh Éva onkológus, belgyógyásszal és prof. dr. Kulka Janina patológussal, aki elmondta, hogy mekkora jelentősége van a pontos patológiai vizsgálatnak és diagnózisnak a terápia meghatározásában.
A terápiás eljárásokkal kapcsolatban elsősorban az alkalmazott eljárások, gyógyszerek fejlődéséről volt szó az adásban. Megismerhettük a célzott terápiás eljárásokat, és megtudhattuk, hogy ezek hogyan fejlődnek az alapkutatásoktól addig, hogy az onkológus számára is alkalmazható gyógyszerek legyenek. A célzott kezelés nem kemoterápia: annál lényegesen kevesebb és enyhébb mellékhatással rendelkezik. Vendégeink elmondták, hogyan alakul ki a daganat (ezt képen is láthattuk), emellett kiderült, hogy a betegek miért vérszegények. Elmagyarázták, hogyan alakul át az ép felület rosszindulatúvá, a sorozatos génmutációk során.
Végh doktornő beavatta a nézőket a célzott terápia rejtelmeibe: hogyan befolyásolják a szakemberek a daganatos sejtek működését, és milyen módszerrel fejlesztenek speciális gyógyszereket. Megtudtuk, hogy a különböző daganatokhoz más és más célpont-molekulákat lehet azonosítani. Képzeletbeli betegünk - József - esetében is szövetminta alapján lehetett a megfelelő terápiát kijelölni.
Egy nézői kérdésre válaszolva dr. Kulka Janina professzor asszony elmondta: a szövetmintavétel (biopszia) nem veszélyesebb egy átlagos műtéti beavatkozásnál, és nem okozhatja a daganatos sejtek szóródását.
Kisa Judit dietetikussal és táplálkozási szakértővel tényeket erősítettünk meg és tévhiteket oszlattunk el a húsfogyasztással kapcsolatban. A hús nem halálos méreg, az állati fehérjéknek is meg van a maguk szerepe a táplálkozásban. A mértékre azonban vigyázni kell! A rosszul kialakult szokásainkon kell változtatni, amelyek mára a valamikori ideálistól az egészségtelen irányba változtatták meg a táplálkozási hagyományainkat.
Betegünk tanácsokat is kapott. Étrendjét úgy kell kialakítani, hogy az sok zöldséget, gyümölcsöt (általában sok növényi rostot) tartalmazzon. Javasolt a teljes kiőrlésű gabonából készült kenyér, és csökkenteni kell a húsfogyasztást is (például húsmentes napok beiktatásával).
Zöldségcurry
Hozzávalók: személyenként 25 dkg bármilyen zöldségféle vegyesen;
1 kg zöldséghez: 3 gerezd fokhagyma, 1 teáskanál curry por, 3 db paradicsom vagy 1-2 dl paradicsom ivólé, 3-4 evőkanál hidegen sajtolt napraforgóolaj, 1-2 teáskanál só
A főzőedénybe beleöntjük az olajat, hozzáadjuk a zúzott fokhagymát, ezután tesszük kis lángra, a tűzre. Amikor picit gyöngyözni kezd, levesszük a tűzről, s belekeverjük a curry port. Rátesszük az összevágott zöldségeket, a paradicsomot, sózzuk, időnként megkeverve készre pároljuk.
Fűszeres pulykamell
Hozzávalók: személyenként 6-8 dkg pulykamell, 2 evőkanál hidegen sajtolt napraforgóolaj, friss vagy szárított zöldfűszerek apróra vágva vegyesen (pl.: borsikafű, rozmaring, petrezselyem, majoranna, stb.), 1 teáskanál só
A húst vékony szeletekre vágjuk. Mindkét oldalát bekenjük olajjal, megszórjuk fűszerkeverékkel, enyhén besózzuk. Állni hagyjuk (hűtőben 2 napot is kibír, de nagyon jól fagyasztható is így előkészítve). Kicsit felmelegített serpenyőben átfehérítjük mindkét oldalát, s pár evőkanálnyi vizet aláöntve, fedő alatt puhára pároljuk.
Dr. Szentirmai Katalin labor-szakorvostól egy megvalósított daganatszűrésről hallhattunk: beszámolt arról, hogyan sikerült megvalósítani egy 2000 fős vastagbél szűrővizsgálat-programot Tápiószélen. A szűrés során a résztvevők 8%-át (160 fő) találták veszélyeztetett, de még nem daganatos állapotban, amely a megelőzés szempontjából a legjobb pillanat.
* * *
Regisztráljon és töltse ki kérdőívünket az adásról!
A LIVE AGAIN! "Élj Újból!" Rákellenes Alapítvány támogatásával 2011. április 5-én, Magyarországon egyedülálló ismeretterjesztő, tanácsadó-gondozó műsor indult a Digi Televízió Infocsatornáján. A műsor havonta két alkalommal jelenik meg a képernyőn, eddig 7 adást láthattunk. Az eddigi adások anyagát megtekintheti ezen az oldalon.
A sorozat nyári szünetet követő újraindítása előtt szeretnénk az Önök véleményét kérni a műsorral kapcsolatban, annak érdekében, hogy a tájékoztatást a jövőben még sikeresebben valósíthassuk meg. Kérjük, hogy nézzen bele egy-egy adásanyagba, regisztráljon és néhány kérdés megválaszolásával segítse munkánk sikerét.
A műsorral kapcsolatos kérdőív itt érhető el, az oldalon történő regisztrációt követően.
Segítségét előre is köszönjük!
A szerkesztők
A második adásban a nézők dr. Bánsághi Zoltán (osztályvezető főorvos, Szent Imre kórház) és dr. Dank Magdolna docens (Radiológiai és Onkoterápiás Klinika, az Onkoterápiás Osztály vezetője) közreműködésével ismerhették meg az adás képzeletbeli betegének körülményeit, a tapasztalt tüneteket és a diagnózishoz vezető lépéseket. Az adásban kiemelten foglalkoztak az orvos és a beteg kapcsolat kialakulásának kérdésével is.
A szakértőkön kívül a műsor vendégei voltak még Kisa Judit dietetikus és Molnár Imréné (Derűlátók Klubja), akik azt vizsgálták, hogy mit tehet egy rákbeteg a táplálkozás területén, illetve, hogy miben segíthetnek az önszerveződő betegcsoportok, egyesületek és szervezetek. "A táplálkozás az a terület, ahol a folyamat visszafordításába és megállításába a leginkább és a legkönnyebben be tud avatkozni a beteg, továbbá, ahol aktív közreműködője lehet saját állapotjavulásának, gyógyulásának" - mondta Kisa.
Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.