Élj újra! Versenyben a rákkal - a tizennyolcadik adás videófelvétele

Daganatok.hu 2012. február 24.
Megosztás:

A LIVE AGAIN! "Élj Újból!" Rákellenes Alapítvány támogatásával 2012. február 21-én tizennyolcadik alkalommal jelentkezett az "Élj Újra!" ismeretterjesztő, tanácsadó-gondozó műsor a 6-os csatorna műsorán. Az elhangzottak összefoglalóját alább olvashatják, emellett a teljes adás videófelvétele is újra megtekinthető.

A műsorvezető Dombóvári Gábor köszöntötte a nézőket, és elmondta, hogy a mai adásban folytatjuk az IMMUNAL Kft. pécsi laborjában a legutóbbi adás során megkezdett látogatásunkat. Előző adásunkban azért látogattunk el a laborba, hogy ott dr. Czömpöly Tamás orvossal és kutató-immunológussal megismerjük, hogy miként működik az immunrendszerünk.

Van-e az immunrendszernek szerepe - és ha igen milyen - a daganatok elleni védelemben? A szakértő elmagyarázta az immunrendszer felépítését, hogy ez a szisztéma miként jön létre a születésünkkor, és hogy miként fejlődik későbbi életünk során. Czömpöly emellett megismertetett minket a védekezőrendszer szerveivel, a védekezősejtek feladataival, a hozzájuk kapcsolódó molekulák rendszerével, a kórokozók felismerésének folyamatával és a különféle immunválaszok típusaival. Láthattuk továbbá az immunrendszer felépítését, feladatát és működési rendszerét.

Mai adásunkban arra keressük a választ, hogy ha a tudomány ilyen jól ismeri az immunrendszert, akkor miért van az mégis, hogy a daganatok ellen ez a rendszer nem minden esetben véd meg minket? Milyen a daganatok immunológiája, és milyen terápiák vannak, amelyek arra irányulnak, hogy az immunrendszer hatékonyabban védje szervezetünket a daganatok kialakulásával szemben? Amilyen bonyolult a kérdés, olyan összetett a válasz is.

A daganatos sejt - amely minden esetben saját, korábban egészséges sejtünkből alakul át - olyan dolgokra is képes az immunrendszerrel szemben, amely megkérdőjelezi annak hatásosságát. Kiderült, hogy miféle szelekciós nyomás és milyen mikroevolúciós folyamatok állnak annak hátterében, hogy a daganatsejtek esetenként ennyire hatékonyan tudnak védekezni immunrendszerünkkel szemben. Mindebből azonban egy másik kérdés is adódik. Ha a daganatsejtek ennyire hatékonyak az immunrendszer ellenük indított támadásainak kivédésében, akkor minek köszönhető, hogy az emberek többsége élete során mégsem lesz daganatos beteg? A választ az Immunal Kft. tudományos igazgatójától, dr. Kulcsár Gyula biokémikus professzortól kaptuk meg. 

Dr. Kulcsár Gyula biokémikus, rákkutató professzor

Dr. Kulcsár még iskolás korában határozta el, hogy ha lehetősége nyílik rá, akkor a rák elleni küzdelemnek szeretné szentelni tudományos kutatásait, ezért lett biokémikus. Kutatásainak megkezdésére 1987-ben nyílt lehetőség. Anyagi háttér nélkül azonban csak a szakirodalom megismerésével lehet elkezdeni a kutatást. Szerencsére minden jelentős ismeretanyag megszerezhető volt, még úgy is, hogy abban az időben nem volt internet, és vagy a könyvtárból, vagy a kutatókkal folytatott szakmai levelezésből, illetve a tudományos könyvtárak közötti kapcsolatok felhasználásával lehetett a legfrissebb publikációkhoz hozzájutni.

Dr. Kulcsár Gyula megismertette velünk azt a logikai gondolatsort, amivel először elméletben jött rá, hogy léteznie kell egy másik védelmi rendszernek is, amely megvéd minket a daganatok ellen. Dr. Kulcsár Gyula később "természetes tumorellenes védelmi rendszernek" nevezte el ezt a szisztémát. Mára - a jelenlegi jól felszerelt laboratóriumnak és a kitartó kutatásoknak hála - azt is tudjuk, hogy milyen összetett hatásmechanizmussal dolgozik ez a védelmi rendszer. A további részletekért kattintson a fenti videóra!

Következő adásunkban visszatérünk korábbi témáinkhoz: folytatjuk a kiegészítő szerek ajánlhatósága érdekében elkezdett beszélgetéseinket és ismét főzni fogunk.

Viszontlátásra március 6-án, kedden este 8 órakor!

A műsorról információt az érdeklődők a www.rakbetegseg.com oldalon, valamint a www.lpmedia.hu honlapján is találnak.

Forrás: "Élj Újból!" Rákellenes Alapítvány 

Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.