A pajzsmirigyrák összeállítás tartalma:
A pajzsmirigyrák összeállítás kezdőoldala
A pajzsmirigy és daganatai
A pajzsmirigydaganatok előfordulása
A betegség megállapítása (vizsgálati módszerek)
A pajzsmirigydaganatok keletkezésének okai
A pajzsmirigy jóindulatú daganatai
A pajzsmirigy rosszindulatú daganatai
Rizikótényezők
A pajzsmirigyrák tünetei, felismerése
A pajzsmirigyrákok kezelése
A betegség prognózisa
Pajzsmirigyrákos betegek gondozása
A pajzsmirigyrák megelőzésének lehetőségei
A pajzsmirigy a nyak elülső oldalán elhelyezkedő, két lebenyből álló, felnőtt embernél 15-22 gramm súlyú szerv. A belső elválasztású mirigyek csoportjába tartozik: hormonokat termel, amelyek közvetlenül a vérkeringésbe jutnak belőle. A pajzsmirigy hormonjai a tiroxin és a trijódtironin, amelyek a sejtanyagcsere szabályozásában játszanak fontos szerepet. Mint a hormonok nevéből is kitűnik, jódot tartalmaznak, ezért jódhormonoknak is nevezik őket. Pajzsmirigy-túlműködés esetén a szükségesnél több, pajzsmirigy-elégtelenségnél a kelleténél kevesebb pajzsmirigyhormon termelődik. Mindkét állapot jellegzetes panaszokkal és tünetekkel jár.
Az egy centiméternél kisebb pajzsmirigyráknál sok esetben igen jó a prognózis, a műtét gyógyulást hoz. Minél nagyobb a daganat, a kezelések eredményessége annál csekélyebb, ezért igen fontos a korai diagnózis. A pajzsmirigyrák-műtéteket a leghelyesebb olyan centrumokban végeztetni, ahol a megfelelő szakemberháttér - pajzsmirigysebész, endokrinológus, kórszövettan-szakértő stb. - csapatmunkában rendelkezésre áll.
Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.