Minden eddiginél pontosabb a székletvér mellett a DNS-t is elemző vastagbélrákteszt

Ábra forrása: Mayo ClinicÁbra forrása: Mayo Clinic
Daganatok.hu 2014. november 5.
Megosztás:

Különféle székletvérteszteket már régóta alkalmaznak a vastagbélrákszűrésben, eddig azonban nem létezett olyan típus, amely a székletvér kimutatása mellett a polipokról és a daganatokról a székletre kerülő sejtek DNS-elváltozásait is elemezte volna. A legújabb székletvérteszt hatékonyságát 10 000 személy bevonásával vizsgálták meg: a teszt a vastagbélrákos esetek 92%-át és az előrehaladott rákmegelőző elváltozások 42%-át mutatta ki, szemben az eddigi, hagyományosan alkalmazott székletvérteszt 74 és 24%-os felismerési arányával.

A vastagbélrák legmegbízhatóbban a vastagbéltükrözéssel, vagyis a kolonoszkópiával ismerhető fel. Népegészségügyi szűrővizsgálatként azonban a székletvérteszteket szokták bevezetni az egyes országok: Magyarországon is ilyen teszteket alkalmaznak majd, ha elindul a lakossági szűrés. Jelenleg Csongrád megyében zajlik egy 13 000 fő bevonásával indított kísérleti program, amellyel a szűrések országossá tételét készítik elő.

A különféle székletvértesztek rákfelismerő pontossága eltérő, egy 2010-es európai irányelv a kétlépcsős, immunológiai tesztet is tartalmazó vizsgálatot ajánlja. Az eddig elérhető tesztek az esetek 50-70%-ában mutatták ki a már kialakult vastagbélrákot és 25-30%-ban ismerték fel a rákmegelőző állapotokat.

Az USA-ban az FDA által idén augusztusban engedélyezett teszttel viszont már jóval nagyobb pontosság is elérhető. Az új teszt ugyanis nemcsak azt mutatja ki, hogy található-e a székletben vér, hanem a vér hemoglobinjának elemzésén kívül a polipokról és a már kialakult daganatokról a székletre sodródott DNS-t is több szempontból elemzi.

Kiemelkedő eredmények a klinikai vizsgálatban

A Cologuard névre hallgató teszt a Mayo Clinic idei beszámolója szerint váratlanul jó, a kolonoszkópia pontosságát közelítő eredményeket tud felmutatni.

A New England Journal of Medicine-ben közölt tanulmányt (DeeP-C study) 10 000 személy bevonásával, több egészségügyi intézményben végezték. Az új teszt hatékonyságát a már eddig is elérhető, kettős immunkémiai székletvérteszt (Fecal Immunochemical Test; FIT) felismerési hatékonyságaival vetették össze. (Az immunkémiai tesztek egyik ismert típusa - a FECA-teszt - a székletvér hemoglobin- és albumintartalmát mutatja ki.)

A Mayo Clinic munkatársainak klinikai vizsgálatában minden betegnél elvégezték az új DNS-tesztet, valamint a régebbi immunkémiai tesztet is. Emellett - az eredmények viszonyítási pontjaként - kolonoszkópiára is mindenkinél sor került. A DNS teszt az eredmények alapján az esetek 92%-ában helyesen azonosította a vastagbélrákos betegeket (ez az érték a teszt érzékenysége, idegen szóval szenzitivitása.) Ezen belül 94%-os pontossággal mutatta ki a legjobban gyógyítható I-es és II-es stádiumú daganatokat. Az immunkémiai teszt érzékenysége ezzel szemben csak 74%-osnak bizonyult.

A rákmegelőző állapotok (előrehaladott adenómák) esetében 42%-os volt a teszt érzékenysége, a jelentős elváltozást mutató polipoknál (előrehaladott diszpláziák) pedig 69%-os, szemben a hagyományos teszt 24 és 46 százalékával - írja a NEJM cikke.

Hogyan működik a DNS-teszt?

Miközben a székletünk végighalad a bélcsatornán, magával sodorja a bélfalon esetlegesen jelenlévő ráksejteket, illetve a még nem rákos, de lassan afelé haladó polipok sejtjeit. Az új teszt - amellett, hogy érzékeli a székletben jelenlévő vért - az említett sejtek különféle DNS-elváltozásait is ki tudja mutatni. A felismert elváltozások között szerepelnek a KRAS gén vastagbélrákkal összefüggő, jól ismert mutációi, illetve az NDGR4 és a BMP3 gének metilációi (a DNS-hez kapcsolódó metilcsoportok, amelyek jelenléte a vastagbél daganatos, vagy afelé mutató elváltozásaira utal).

"Az új teszt lehetőséget ad rá, hogy azok is bevonhatóak legyenek a vastagbélrákszűrésbe, akik a kolonoszkópiával járó kellemetlenségek miatt teljesen kimaradnának" - mondta Kenneth Wang, a Mayo Clinic egyik vezető gasztroenterológusa. A korábbinál jelentősen nagyobb érzékenység akár észrevehetően is csökkenthetné a vastagbélrák miatti amerikai halálesetek számát, feltéve, hogy széles körben is hozzáférhető lesz USA-ban. A vastagbélrákszűrés hivatalos amerikai ajánlásait egyelőre nem változtatták meg, így ezekben még nem szerepel a Cologuard teszt.

* * *

Források:

Noninvasive Colorectal Cancer Screening Tool Shows Unprecedented Detection Rates 

Multitarget Stool DNA Testing for Colorectal-Cancer Screening 

FDA Approves Exact Sciences' Cologuard

Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.