"Lehetünk győztesek" - ez a mottója annak a Magyarországon egyedülálló ismeretterjesztő, tanácsadó-gondozó műsornak, amely A LIVE AGAIN! "Élj Újból!" Rákellenes Alapítvány támogatásával 2011. április 5-én indult a Digi Televízió Infocsatornáján. A műsor havonta két alkalommal jelenik meg a képernyőn, keddenként este 8 órakor, Dombóvári Gábor műsorvezetésével, legérdekesebb kérdéseiről honlapunkon is beszámolunk.
Az első adásban Dr. Dank Magdolna onkológus, egyetemi docens, valamint Dr. Végh Éva, onkológus, belgyógyász - a műsor állandó szakértői - közreműködésével szó esett arról, hogy a "daganat", "rák" szó hallatán az embereknek máig automatikusan félelmei támadnak. Ezt a betegségcsoportot szinte mindenki a "halálos kór" stigmával jelöli, holott manapság a rákbetegek többsége krónikus betegként kezelendő, köztük számos hosszútávon túlélővel és gyógyult beteggel.
Az averziók leküzdése azért is fontos, mert a tüneteket észlelők sokszor félelmükben nem keresik fel orvosukat. Hangsúlyozták, hogy minden szokatlan testi jel - pl. egy nem gyógyuló seb, egy bőrelváltozás, véres széklet, vizelet - azonnali ok a háziorvos felkeresésére. Ezek többségéről kiderül, hogy valamilyen triviális egészségügyi probléma áll a tünetek mögött. Másrészt, ha daganatos megbetegedés váltja ki a tünetet, akkor korai felismeréssel, személyre szabott terápiával a probléma jó eséllyel orvosolható. A daganatos betegségek leküzdéséhez a megfelelő hagyományos terápia alkalmazása mellett számos tényező szükséges. Átvészelni, "nyertesnek lenni", ez lehet a cél, melyhez mindenképpen segítség szükséges. A család, társadalom, orvosok, mindannyian azon vagyunk, hogy a kezelési periódust átvészelje a beteg. A jól kezelt beteg, jó pszichével, akár a kezelés alatt sem esik ki megszokott életritmusából. Szó esett a különböző betegszervezetekről is, akik támogathatják a pácienst a gyógyulásban, köztük most a májdaganatos betegségekben szenvedők rehabilitációjával foglalkozó Tűzmadár Alapítvány került bemutatásra. A személyre szabott konzultáció, betegtájékoztatás kapcsán ajánlották a Semmelweis Orvostudományi Egyetem május 28-i nyílt napját az emlőrákról, ahol kiscsoportos konzultációkra is lehetőség lesz.
A műsor második felében Kisa Judit dietetikus, táplálkozási szakértő, valamint Mikéné Bodó Mária, a Rákbetegek Országos Szövetségének elnöke volt a vendég. Szó esett a táplálkozásról és a táplálkozási szokásokról, azok betegségekre gyakorolt hatásáról. Kisa Judit hangsúlyozta: sokat változott az ételeink minősége az elmúl 40-50 esztendőben, amit nem tudott lekövetni igazán a szervezetünk. 50 évvel ezelőtt nem voltak tartósítószerek, finomított cukor és liszt, tehát könnyebb volt követni az ún. egészséges táplálkozás szempontjait. Véleménye szerint a táplálkozással kapcsolatban az igazság mindig az arany középútban van. A betegek általában két végletes javaslattal találkoznak: az egyik az "egyen, amit jól esik", a másik pedig az, hogy gyökeresen és teljesen mást kell enni, minden eddigi ízt elfelejteni. A dietetikus asszony véleménye azonban az, hogy érdemes az étkezésre figyelni, de csak annyit kell változtatni, amit még jól visel a páciens. Vannak persze fontos, dolgok, amikre nagyon oda kell figyelni: ilyen a napi 50-60 dekányi zöldség elfogyasztása. Kisa Judit pl. finom zöldségekből állít össze recepteket, amelyek elsajátítására kifejezetten a betegek részére főzőiskola is indult "A rák ellen, az emberért, a holnapért" Társadalmi Alapítvány szervezésében. A zöldségek és gyümölcsök nagyon fontosak, mert tartalmaznak jó néhány sejtépítő, sejtregeneráló "fito-anyagot". Kisa Judit hitvallása: olyat együnk, amit ismerünk, ami elérhető, ami eltartható, amit a "napocska" érlelt, és ami minél egyszerűbben elkészíthető.
Mikéné Bodó Mária elmondta, hogy a Rákbetegek Országos Szövetségének önsegítő csoportjaiban is általában már a második kérdés az étrend. Az első a lelki feldolgozás. A betegek számára nagyon fontos, hogy ebben az állapotukban beszélhessenek egy olyan társsal, aki már átélt hozzájuk hasonló szituációt. Ezt követően a második kérdés rögtön a táplálkozás, melyről azért különösen fontos beszélni, mert a betegek kapnak innen-onnan információt "csoda" módszerekről. A Szövetség fontos összekötő kapocs a szakemberek és a betegek között, segít, hogy a beteg megismerhesse azokat a megoldásokat, melyek valóban egészségesek. A táplálkozás az egyik legfontosabb tényező, mely aktivizálja a beteget, mellyel, ha tudatosan folytatja, aktívan részt tud venni saját gyógyulásában. Mikéné Bodó Mária arról beszélt, hogy az önsegélyező egyesületek, így az ő szövetségük legfontosabb küldetése is az, hogy segítsenek a betegeknek, akik pontosan tudni, érteni akarják, mi történik velük. Ezekben a szervezetekben a már meggyógyult betegek önkéntes segítőkként támogatják betegtársaikat, bevonva őket az önsegítő csoportokba. A Rákbetegek Országos Szövetségének több mint 80 ilyen önsegélyező csoportja van országszerte. Szó volt arról is, hogy a siker érdekében elengedhetetlen, hogy a kórházak, klinikai kezelő helyek megfelelő nyíltsággal tartsanak kapcsolatot a betegszervezetekkel, fogadják be az önkéntes segítőket. Hangsúlyozta, hogy szervezetük valóban közhasznú feladatot lát el, különösen a betegek visszavezetésében a társadalomba. Hangsúlyozta, nagyon sok a pozitív változás: a betegek nyitottabbak, az orvosok is nyitottabbak a tájékozódni hajlandó, "képzett" betegekre.
* * *
Regisztráljon és töltse ki kérdőívünket az adásról!
A LIVE AGAIN! "Élj Újból!" Rákellenes Alapítvány támogatásával 2011. április 5-én, Magyarországon egyedülálló ismeretterjesztő, tanácsadó-gondozó műsor indult a Digi Televízió Infocsatornáján. A műsor havonta két alkalommal jelenik meg a képernyőn, eddig 7 adást láthattunk. Az eddigi adások anyagát megtekintheti ezen az oldalon.
A sorozat nyári szünetet követő újraindítása előtt szeretnénk az Önök véleményét kérni a műsorral kapcsolatban, annak érdekében, hogy a tájékoztatást a jövőben még sikeresebben valósíthassuk meg. Kérjük, hogy nézzen bele egy-egy adásanyagba, regisztráljon és néhány kérdés megválaszolásával segítse munkánk sikerét.
A műsorral kapcsolatos kérdőív itt érhető el, az oldalon történő regisztrációt követően.
Segítségét előre is köszönjük!
A szerkesztők
Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.