A LIVE AGAIN! "Élj Újból!" Rákellenes Alapítvány támogatásával 2011. június 14-én hatodik alkalommal jelentkezett az "Élj Újra!" ismeretterjesztő, tanácsadó-gondozó műsor a Digi Televízió Infocsatornáján. A hatodik adás első vendége dr. Végh Éva belgyógyász, onkológus volt, akitől megtudtuk, hogy mit jelent az elsődleges daganat és az elsővonalbeli kezelés, illetve miért és mikor kell az ilyen típusú daganattal foglalkozni. A szakértő beszélt arról is, hogy milyen terápiák tartoznak az első vonalbeli kezelések közé és mikor kell ezeket alkalmazni.
Megtudtuk továbbá, hogy milyen műtét várt képzelt betegünkre, Józsefre, hogy eltávolítsák az elsődleges daganatát, és megismerhettük azt is, hogy milyen kezelést kaphat a műtétet követően. A műtétet végző sebész, Végső Gyula adjunktus a SOTE Transzplantációs Klinikáján készített riportban magyarázta el a műtét lefolyását, majd bemutatta a műtét során végzett tevékenységeket, például a hasüreg átvizsgálását. A szakember a várható kockázatokról és a lehetséges szövődményekről is beszélt, emellett megismerhettük az ezekre adható sebészeti válaszokat is. Megtudtuk, hogy ha semmilyen szövődmény nem lép fel, akkor József kezelését a műtét után az onkológus folytathatja tovább.
Állandó szakértőnk, dr. Végh Éva megismertette a nézőket József további kezelésének lépéseivel is. A sebészi beavatkozást követően záros időn belül célszerű megkezdeni az aktív onkológiai kezeléseket. Egy esetleges áttét esetén az újabb műtétre való felkészítés is ilyenkor történik meg daganatgátló módszerekkel.
Egy nézői kérdésre válaszolva a doktornő elmondta, hogy honnan és milyen módon lehet többet megtudni a rákbetegségről: egyaránt javasolta a kezelőorvost, mint elsődleges információforrást, valamint olyan szakmai honlapokat, mint a www.rakbetegseg.com és a Rákgyógyítás.hu, vagy éppen portálunk, a Daganatok.hu oldalai.
Ezt követően - "Az evés legyen örömforrás!" mottóval - újra főztünk. A már korábban beharangozott főtt-nyers leves elkészítését Kisa Judit dietetikus mutatta be a Rák Ellen a Holnapért Alapítvány által szervezett főzőtanfolyamon. Megtudhattuk, hogy minden felnőttnek (és nem csak a betegeknek) napi 50 dkg nyers zöldséget és gyümölcsöt kellene fogyasztania. Fontos, hogy érdemes többféle zöldséget is enni, hiszen ezek segítik egymás felszívódását. Aki szeretné elkészíteni a főtt-nyers levest, íme a recept:
Hozzávalók: 40 dkg burgonya, 2 csapott teáskanál só, 2 dl tejföl, 2-3 evőkanál tartósítószer nélküli mustár, ízlés szerint citrom leve, 3-4 szál zöldhagyma, 2 szál sárgarépa, 1 cékla
A burgonyát meghámozzuk, megmossuk, és kockára vágva 1 liter vízben pici sóval puhára főzzük. Turmixoljuk, s ízesítjük a tejföllel, a mustárral, a citrom levével, ha kell még sóval.
Tálaláskor a leveses tányérokba apróra vágott zöldhagymát, hámozott, megmosott reszelt sárgarépát, és ugyanígy előkészített reszelt céklát teszünk. Tetejét megszórhatjuk apróra vágott zöldfűszerekkel, például petrezselyemmel.
Elkészítési idő: 30 perc
Ötlet: Bármilyen apróra vágott zöldség vagy friss csíranövény is használható a leves betétjeként.
Ezek után visszatértünk az onkológiához, és új vendégünk, dr. Schwab Richárd orvosigazgató elmagyarázta a célzott daganatterápia lényegét. Megtudhattuk, mit is jelent az, ha tudják, hogy egy daganatban a százféle, erre hajlamos gén közül melyik hibásodott meg. Megismertük továbbá annak a módszernek a jelenlegi alkalmazási lehetőségeit és fejlesztési irányait, amelynek alapján egyes esetekben meg lehet állapítani, hogy a beteg hogyan reagálna egyik, vagy másik biológiai terápiára. (Ez a módszer a molekuláris diagnosztika vagy farmakodiagnosztika, bővebben lásd összefoglaló cikkünket: Miért fontosak a farmakodiagnosztikai vizsgálatok?).
* * *
Regisztráljon és töltse ki kérdőívünket az adásról!
A LIVE AGAIN! "Élj Újból!" Rákellenes Alapítvány támogatásával 2011. április 5-én, Magyarországon egyedülálló ismeretterjesztő, tanácsadó-gondozó műsor indult a Digi Televízió Infocsatornáján. A műsor havonta két alkalommal jelenik meg a képernyőn, eddig 7 adást láthattunk. Az eddigi adások anyagát megtekintheti ezen az oldalon.
A sorozat nyári szünetet követő újraindítása előtt szeretnénk az Önök véleményét kérni a műsorral kapcsolatban, annak érdekében, hogy a tájékoztatást a jövőben még sikeresebben valósíthassuk meg. Kérjük, hogy nézzen bele egy-egy adásanyagba, regisztráljon és néhány kérdés megválaszolásával segítse munkánk sikerét.
A műsorral kapcsolatos kérdőív itt érhető el, az oldalon történő regisztrációt követően.
Segítségét előre is köszönjük!
A szerkesztők
Az ötödik adásban a stáb ellátogatott a SOTE Radiológiai és Onkoterápiás Klinika "Nyílt nap az emlőrák ellen - a személyre szabott terápia fontossága" című rendezvényére, amelyet május 28-án délelőtt 10 órától délután 3 óráig tartottak a klinika kertjében.
A rendezvényen kiscsoportos beszélgetések keretein belül több helyszínen, külön sátrakban, párhuzamosan volt lehetőség személyes konzultációra klinikai onkológus, sebész, plasztikai sebész, sugárterapeuta, patológus, radiológus, dietetikus, pszichológus szakértőkkel, valamint az onkológiai betegek ápolásában igen nagy tapasztalatra szert tett nővérekkel, ápolókkal.
Műsorunkban megszólaltattuk a különböző szakterületek képviselőit, a klinikai onkológus dr. Dank Magdolna egyetemi docens és dr. Torgyik László, a patológus dr. Kulka Janina egyetemi tanár, a radiológus dr. Bánsághi Zoltán főorvos és dr. Székely Borbála, a plasztikai sebész dr. Kelemen Péter, a klinikai sebész dr. Molnár István és az onkopszichológus Rohánszky Magdolna személyében. Megszólaltattunk gyógyult betegeket is.
Bepillantást nyerhettünk egy spontán lefolytatott onkoteam megbeszélésbe, amelyen prof. dr. Kulka Janina patológus magyarázta el az áttét folyamat jelentőségét, és emelte ki az emlőrák gyógyíthatóságát. Végül megismertettük a nézőket egy különleges divatbemutató részleteivel is, az adás utolsó részében pedig ismét főztünk.
Az ötödik adás videófelvétele
Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.