Élj újra! Versenyben a rákkal - A hetedik adás videófelvétele

Daganatok.hu 2011. július 1.
Megosztás:

A LIVE AGAIN! "Élj Újból!" Rákellenes Alapítvány támogatásával 2011. június 28-án hetedik alkalommal jelentkezett az "Élj Újra!" ismeretterjesztő, tanácsadó-gondozó műsor a Digi Televízió Infocsatornáján. A nyári szünet előtti utolsó adásból kiderült, hogy mit jelent az intervenciós radiológia, és mire használhatóak ezek a beavatkozások. Bemutatásra került a daganatos betegek lelki gondozásával foglalkozó Tűzmadár Ház, amely a Szent László Kórházban működik: a központ mintaértékű kezdeményezést jelent az összetett, lelki tényezőket is figyelembe vevő rákkezelés szempontjából. Végül, dr. Endresz György pszichiáter szakorvos arról beszélt, hogy mi a lelki tényezők lehetséges szerepe a daganatok kialakulásában.

Adásunknak új e-mail elérhetősége van, az eljujra@gmail.com. Ezúton is kérjük nézőinket, hogy írják meg véleményüket, illetve a műsorral vagy az Önök számára leginkább érdekes témákkal kapcsolatos javaslataikat!

Milyen kezelést jelent az intervenciós radiológia?

Első bejátszásunkban dr. Bánsághi Zoltán radiológus főorvostól megtudhattuk, hogy mit jelent az intervenciós radiológia, és miért jók az éren belüli beavatkozások azoknál a májáttétes betegeknél, akiknél vagy túl nagy a daganat, hogy közvetlenül műteni lehessen, vagy az áttétek száma, illetve elhelyezkedése nem teszi lehetővé az azonnali műtétet. Az intervenciós radiológiás kezelés ilyenkor jelentősen képes kisebbíteni a daganatot, lehetővé téve egy daganateltávolító műtét lehetőségét.

Maga a beavatkozás háromféleképp is segíti a daganat kisebbítését. A nagy mennyiségben adott gyógyszer egyfelől közvetlenül a daganat szövetére hat, másfelől a vele együtt adott érlezáró anyag nem engedi azt kimosódni a keringő véráram által, és ezzel együtt a fellépő oxigénhiány is elősegíti a kezelés sikerét. Ugyanakkor megjelenik egy hozzáadódott hatás is, a fellépő mellékhatások így jóval szerényebbek lesznek, mintha hagyományosan adnák a szert.

A főorvos úr elmondta, hogy ez a beavatkozás minden nagyobb magyarországi onkológiai centrumban elérhető. Elmondta azt is, hogy véleménye szerint a betegnek kell irányítani a kezelést - legalábbis lelki oldalról. Mit jelent ez? "A közös gyógyítás főleg akkor lehet sikeres, ha sikerül közös hullámhosszra kerülnünk azokkal a "gyógyítási energiákkal", amelyek a beteg lelkéből érkeznek. A gyógyítás tehát - amint azt a görögök tartották - továbbra is művészet" - mondta Bánsághi.

Egyedülálló kezdeményezés: a Tűzmadár Ház

Következő bejátszásunkban bemutattuk a Tűzmadár Házat, amelyben kuriózum szinten kapcsolódik össze az osztályos onkológiai munkával a lelki gyógyítás módja. Az arra rászoruló daganatos betegek itt igénybe vehetik a lelki gondozás különféle, számukra leginkább megfelelő módjait. Ilyen lehet például a művészeti terápia vagy a gyógytorna, amelyekről tudományos vizsgálatokkal is bizonyították, hogy jelentősen csökkentik a kiújulás kockázatát. Emellett jóga és más, személyre szabott szolgáltatások is elérhetőek a házban, amelyeket mindig egy személyes beszélgetés alapján dolgoznak ki az ottani szakemberek.

A Tűzmadár Ház működéséről korábbi anyagainkban olvashatnak bővebben:

Tűzmadár Ház: mintaprogram a rákbetegek hatékonyabb gyógyulásáért

Prof. Dr. Bodoky György és Dr. Rohánszky Magda a Tűzmadár Ház tevékenységéről - kérdések és válaszok videón

Okozhatnak-e a lelki problémák daganatot?

Következő vendégünk - már a stúdióban - dr. Endresz György pszichiáter szakorvos volt. Vele arról beszélgetettünk, hogy kijelenthető-e, hogy a lelki okok is okozhatnak daganatot, illetve mennyire igaz, hogy ezek hozzájárulhatnak a tumor kialakulásához? Kérdés az is, hogy egy-egy lelki jellegű probléma akadályozhatja-e az eredményes gyógyítást, és lehet-e kiindulópontja egy esetleges kiújulásnak?

A doktor úrtól azt is megtudtuk, hogy létezik-e - legalábbis lelki oldalról - "jó beteg". Hogyan érdemes foglalkozni a pszichés természetű problémákkal, és miért nagyon előnyös, ha egy hullámhosszon tud lenni a páciens és a gyógyító?

Miért egészséges a zabpehelykása?

Állandó táplálkozási tanácsadónk, Kisa Judit dietetikus ismét főzött nekünk, és közben azt is elmagyarázta, hogy élettani szempontból miért előnyös a zabkása. A zab és a rizs egyaránt olyan nyákképző tulajdonsággal rendelkezik, amelynek köszönhetően védő, óvó szerepet tud betölteni az emésztőrendszer gyulladt nyálkahártyáinak szempontjából. A gyulladt nyálkahártyák nyugtatása enyhíti a kemoterápiák bélrendszerre gyakorolt kellemetlen mellékhatását, egyúttal a bélgyulladások gyógyulását is elősegíti.

Egyszerű zabpehelykása

Hozzávalók: 1 dl zabpehely, 2 dl víz (egy rész zabpehely, két rész víz)

A felmelegített vízbe belekeverjük a zabpelyhet, amely lassú tűzön körülbelül 10 perc alatt fő meg. A pehely magába szívja a vizet. Ha fedő alatt hagyjuk állni pár percig, akkor egészen sűrű állagú lesz.

Elkészítési idő: 20 perc

Ötletek:

Ha édes kásaként tálaljuk, akkor már főzéskor keverhetünk hozzá adagonként 3-4 dkg mazsolát, majd friss reszelt, vagy darabolt gyümölccsel, mézzel, fahéjjal vagy citromfűvel ízesíthetjük.

Ha sós kásaként tálaljuk, akkor főzéskor adagonként fél mokkáskanál sót teszünk bele és szárított vagy friss fűszernövényekkel (petrezselyem, majoránna, borsikafű stb.) ízesítjük. Tálalhatjuk párolt, vagy frissen reszelt, darabolt zöldségekkel (répa, zeller stb.). Ha 3 dl vízzel készítjük a kását, akkor még hígabb, pépesebb lesz az állaga.

Az Élj Újra! műsor legközelebb szeptemberben jelentkezik

A nyári szünet előtti utolsó adás végén a műsorvezető felhívta a nézők figyelmét, hogy élőben a nyári szünet miatt legközelebb szeptemberben jelentkezünk. Ősszel megújult tartalmi részekkel várjuk nézőinket: ezekben olyan kérdésekkel fogunk foglalkozni, amelyek minden rákbeteget érdekelnek, de valamiért mégsem szeretünk beszélni róluk.

Az eljujra@gmail.com címre várjuk azokat az észrevételeiket, amelyek a műsorral kapcsolatosak: írják meg, hogy milyen témákat szeretnének majd látni a későbbi adásokban, és melyek azok a kérdések, amelyekre a leginkább szeretnének választ kapni!

Az Alapítvány telefonos Tanácsadó Szolgálata egész nyáron elérhető: továbbra is várjuk hívásaikat a 06-1-3-444-007 telefonon.

További információk a műsorról a www.rakbetegseg.com oldalon, valamint az Ideál Magazin honlapján olvashatóak.

* * *

Regisztráljon és töltse ki kérdőívünket az adásról!

A LIVE AGAIN! "Élj Újból!" Rákellenes Alapítvány támogatásával 2011. április 5-én, Magyarországon egyedülálló ismeretterjesztő, tanácsadó-gondozó műsor indult a Digi Televízió Infocsatornáján. A műsor havonta két alkalommal jelenik meg a képernyőn, eddig 7 adást láthattunk. Az eddigi adások anyagát megtekintheti ezen az oldalon.

A sorozat nyári szünetet követő újraindítása előtt szeretnénk az Önök véleményét kérni a műsorral kapcsolatban, annak érdekében, hogy a tájékoztatást a jövőben még sikeresebben valósíthassuk meg. Kérjük, hogy nézzen bele egy-egy adásanyagba, regisztráljon és néhány kérdés megválaszolásával segítse munkánk sikerét.

A műsorral kapcsolatos kérdőív itt érhető el, az oldalon történő regisztrációt követően.

Segítségét előre is köszönjük!

A szerkesztők

A hatodik adás tartalma:

A hatodik adás első vendége dr. Végh Éva belgyógyász, onkológus volt, akitől megtudtuk, hogy mit jelent az elsődleges daganat és az elsővonalbeli kezelés, illetve miért és mikor kell az ilyen típusú daganattal foglalkozni. A szakértő beszélt arról is, hogy milyen terápiák tartoznak az első vonalbeli kezelések közé és mikor kell ezeket alkalmazni.

Megtudtuk továbbá, hogy milyen műtét várt képzelt betegünkre, Józsefre, hogy eltávolítsák az elsődleges daganatát, és megismerhettük azt is, hogy milyen kezelést kaphat a műtétet követően. A műtétet végző sebész, Végső Gyula adjunktus a SOTE Transzplantációs Klinikáján készített riportban magyarázta el a műtét lefolyását, majd bemutatta a műtét során végzett tevékenységeket, például a hasüreg átvizsgálását. A szakember a várható kockázatokról és a lehetséges szövődményekről is beszélt, emellett megismerhettük az ezekre adható sebészeti válaszokat is. Megtudtuk, hogy ha semmilyen szövődmény nem lép fel, akkor József kezelését a műtét után az onkológus folytathatja tovább.

Állandó szakértőnk, dr. Végh Éva megismertette a nézőket József további kezelésének lépéseivel is. A sebészi beavatkozást követően záros időn belül célszerű megkezdeni az aktív onkológiai kezeléseket. Egy esetleges áttét esetén az újabb műtétre való felkészítés is ilyenkor történik meg daganatgátló módszerekkel.

A hatodik adás videófelvételét itt nézheti meg.

Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.