A rák és az életmód összefüggései

  • Témakör: Megküzdés a rákkal

    Hogyan változtathatók meg berögzült megküzdési mechanizmusaink?

    2010. augusztus 9.

    Cikksorozatunk korábbi részében részletesen bemutattuk a megküzdési módokat, a folytatásban pedig arra keressük a választ, hogyan változtathatók meg berögzült megküzdési (coping) mechanizmusaink, illetve mely stratégiák segítik leginkább a gyógyulást.

  • Témakör: Megküzdés a rákkal

    Megküzdési stratégiák

    2010. augusztus 6.

    A daganatos betegséggel való szembesülés egy olyan hirtelen jövő és nagy mértékű krízishelyzetet jelent az egyénnek, melynek feldolgozása nem könnyű feladat. Az egész korábbi élet átértékelődik, és más megvilágításba kerül a jövő is. A pszichés egyensúly helyreállításában kiemelt szerepet kap, hogy az adott beteg hogyan értelmezi a vele történteket. Az, hogy milyen jelentést ad diagnózisának és az előtte álló megpróbáltatásoknak, nagy mértékben meghatározza mind érzelmei erősségét és minőségét, mind pedig a betegséggel való megküzdésének módját. Cikksorozatunk első cikke a különböző megküzdési módokat mutatja be.

  • Témakör: A daganatos betegek életminősége

    Kit fenyeget a hiperkalcémia?

    2010. augusztus 2.

    A hiperkalcémia - a vér megemelkedett kalciumszintje - a rákkal összefüggésben előforduló egyik leggyakoribb anyagcserezavar, mely életveszélyessé is válhat. Írásunkban összefoglaljuk, hogy mely rákfajták esetén kell tartani a hiperkalcémia kialakulásától, mik a leggyakoribb tünetek és mit tehetünk a megelőzés és a kalciumszint csökkentése érdekében.

  • Témakör: Megküzdés a rákkal

    10 hasznos tanács a rákkal való megküzdéshez

    2010. július 28.

    10 hasznos tanács a rákkal való megküzdéshez A rákkal történő szembesülést követően a betegek többsége elveszettnek érzi magát, és hirtelen nem tudja, hogyan tovább. Krízishelyzetről van szó, amely komoly lelki terhet is jelent. Miután azonban megtudtuk, hogy milyen ráktípusról van szó, és milyen kezelési lehetőségek állnak a rendelkezésünkre, a mi hozzáállásunk is alapvetően befolyásolja, hogy miként zajlik majd a mindennapi életünk.

  • Témakör: A daganatos betegek életminősége

    Ehetünk-e, hogy a rák éhezzen?

    2010. július 21.

    Ehetünk-e, hogy a rák éhezzen? A rák különböző típusaiban van egy közös vonás: az érképződés anomáliája, amely ugyan nem kiváltó oka, de velejárója és elengedhetetlen feltétele a daganat növekedésének. Napjaink rákgyógyítás kutatásának egyik vezető irányzata a daganatok érképződésének gátlása: elégtelen vérellátás hiányában a daganat éhezik, növekedése lassul vagy megáll, sőt kedvező esetben a folyamat meg is fordulhat. William Li előadása a TED.com-on az érképződésgátlás rákkezelésben betöltött szerepéről.

  • Témakör: A daganatos betegek életminősége

    Gyermekvállalás és a rák

    2010. július 6.

    A rák nem csak a szaporítószervek közvetlen daganatos megbetegedése útján, hanem közvetett módon, bármely egyéb ráktípus miatt alkalmazott kemoterápia és sugárkezelés miatt is csökkentheti a termékenységet. A daganatellenes kezelések felgyorsíthatják a petefészekben található tüszők természetes pusztulását, ami korai vagy időleges menopauzához vezethet. Férfiak esetében a spermiumok képződése akadályozódhat, ami úgyszintén terméketlenséget okoz. Gyermekvállalás és a rák

  • Témakör: Megküzdés a rákkal

    Szembesülés a rákkal - mit tehetünk a diagnózis után?

    2010. június 25.

    Szembesülés a rákkal - mit tehetünk a diagnózis után? Mit tehet az, akinél daganatos betegséget diagnosztizáltak? Van-e egyáltalán bármi, amit egy ilyen esetben tenni lehet? Maga a rákbetegség még korántsem egyenlő azzal, hogy mindennek vége, és ez a jövőben remélhetőleg egyre kevésbé lesz így. Cselekvési lehetőségeinket meghatározza, hogy milyen típusú betegség alakult ki nálunk, de még ha a rák valamely súlyosabb fajtájáról van is szó, akkor sem kell feltétlenül belenyugodnunk a betegségbe. A következőkben arról olvashat, hogy mit érdemes átgondolni a diagnózis közlését követően, és mi az, ami ebben az esetben rajtunk múlik.

  • Témakör: Életmód és a rák

    A daganatos megbetegedések szexuális vonatkozásai

    2010. június 21.

    A daganatos megbetegedések szexuális vonatkozásai A rák sokféle szexuális probléma forrása lehet, amelyek nem csak a nemi szerveket érintő daganatos betegségek kapcsán jelentkezhetnek. Más nehézséggel küzd egy gégekanülös, egy sztómás beteg, egy radikális emlőműtéten átesett vagy prosztatarákos páciens, de közös bennük, hogy betegségük alapvetően befolyásolja nemi életüket. Kéri Ibolya, a Magyar Rákellenes Liga munkatársának cikke a szexuális problémák kezeléséhez nyújt segítséget.

  • Témakör: Dohányzás

    Adókedvezménnyel támogatott dohányzás?

    2010. május 28.

    A jelenlegi helyzet szerint már minden 4. elszívott cigaretta kézzel, "sodrós dohányból" készül Magyarországon. Az ok egyszerű: a sodrós cigi adótartalma alacsony, és kevésbé is emelkedik, mint a dobozos társaié. Abszurdum, hogy a magyar állam azt preferálja, ami károsabb és drágább, azaz aminek hosszú távú egészségkárosító hatása nagyobb, miközben a lehetséges többletbevételt a dohányzásról történő leszokás támogatására fordíthatná az állam.

  • Témakör: Dohányzás

    A budapesti óvodások 29 százaléka passzív dohányos

    2010. május 27.

    Az ÁNTSZ felmérése szerint a budapesti óvodások 29 százaléka volt passzív dohányos 2009-ben - ez 10 év alatt 10 százalékos javulást jelent ugyan, ám akik rendszeresen dohányoznak gyermekük jelenlétében, azok több cigarettát füstölnek el, mint 1999-ben. A 2009-es kérdőívet kitöltők közül kevesebben voltak tisztában a passzív dohányzás fogalmával és kevesebben is tartják veszélyesnek, mint a tíz évvel ezelőtti felmérés résztvevői.

 1  2  3 ... 11  12  13  14  15  16  17 ... 19  20  21