Bizonyos időközönként különböző szűréseket rendelne el az egészségügyi államtitkárság

Daganatok.hu 2013. május 28.
Megosztás:

Elkészült a nemzeti szűrőprogram, amelynek értelmében bizonyos időközönként különböző szűréseket rendelne el az egészségügyi államtitkárság - írja az [origo]. A cikk szerint a programban megjelenik a vastagbélszűrés is, amelyen ötventől hetvenéves korig kétévente kellene részt venni. A vastagbélszűrés itt vélhetően a székletvértesztet jelenti, a vastagbéltükrözés 50 év felett ugyanis csak ötévente javasolt.

"A programban megjelenik a vastagbélszűrés is, amelyen ötventől hetvenéves korig kétévente kellene részt venni" - írja a cikk, az azonban nem derül ki, hogy milyen formában vezetnék be a szervezett vastagbélszűrést. A vastagbéltükrözésnél jóval kevésbé megbízható székletvértesztekről lehet szó, az előbbi ugyanis panaszmentes állapotban, 50 év felett csak ötévente javasolt.

A székletvérteszt-vizsgálathoz három eltérő székletmintára van szükség, amelyeket személyesen kell leadni a vizsgálatot végző laborban, de léteznek már otthon, önállóan elvégezhető tesztek is, amelyeket a patikákban vagy az interneten lehet beszerezni. Az álnegatív leletek esélye viszonylag nagy, ami főként a rákmegelőző állapotként definiált polipokra érvényes - ezért van szükség három eltérő mintára, illetve ezért kell 5 évnél gyakrabban, például 2 évente elvégeztetni a tesztet.

A szűrővizsgálatokhoz pontosan célozva kell meghatározni a rizikócsoportokat

Ma nincs Magyarországon szervezet vastagbélszűrés, azaz panaszmentes állapotban hivatalosan nem lehet vizsgálatot kezdeményezni, csak magánúton. Kiskapu persze létezik: aki ma el akar jutni bélvizsgálatra, a háziorvosa által egy betegséggyanút feltüntető beutalóval teheti ezt meg. A vastagbéltükrözés - idegen szóval a kolonoszkópia - panaszmentes állapotban 50 év felett 5 évente indokolt, 50 év alatt abban az esetben, ha a betegség családi halmozódása ezt indokolja. A rák megelőző állapotait jelentő polipok felismerésére a vastagbéltükrözés a lehető legmegbízhatóbb módszer.

Nagy Kálmán országgyűlési képviselő a szervezett vastagbélszűrés hazai bevezetésével kapcsolatban korábban hangsúlyozta: a szűrővizsgálatokhoz pontosan célozva kell meghatározni a rizikócsoportokat, amelyek tagjait a legjobb költség-hozam aránnyal lehet szűrni. A kockázati csoportba elsősorban az 50 év felettieket, valamint azokat sorolta, akiknek a családjában fordult már elő hasonló betegség. "5 évente egyetlen szűrővizsgálat már biztonságot nyújt. Egy jól működő szűrővizsgálati szisztéma nem pazarlás, éppen ellenkezőleg: a takarékosság záloga" - jelentette ki a képviselő.

A nemzeti szűrőprogram további tervezett szűrővizsgálatai

Milyen vizsgálatok szerepelnek még várhatóan a nemzeti szűrőprogramban? Általános fizikális vizsgálatra - vérnyomásmérésre és életmódbeli tényezők feltárására - évente, részletes fizikai vizsgálatra (testsúly-, haskörfogat-, testmagasság-, testtömegindex-meghatározásra, szív- és érrendszeri állapotfelmérésre) pedig ötévente lenne szükség, és ezeket a háziorvos végezné el.

Általános laboratóriumi vizsgálatot, azaz a vércukor- és a koleszterinszint mérését 21 és 39 éves kor között ötévenként, a 40-65 évesek körében kétévenként, 65 év felett pedig évente végeznének a laboratóriumokban, a beutalót a háziorvos adná - írja az [origo].

További részletek: Évente orvoshoz kell mennünk

Daganatos betegség és táplálkozás

Az egyik legfontosabb dolog, amit tehet annak érdekében, hogy maximalizálja a rákgyógyító kezelés hatását és elősegítse gyorsabb felépülését, hogy a lehető legjobb tápláltsági állapotba hozza magát. Honlapunkon olvashat a megváltozott tápanyagigényről, a megfelelő táplálkozás fő akadályairól, valamint a speciális, gyógyászati célra szánt élelmiszerek szerepéről.

Részletek: Daganatdieta.hu

Étrend rákbetegségben

Kérdezze dietetikusunkat!

Kalkulátorok

Receptek

(hirdetés)

Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.