A húgyhólyagrák és típusai

Megosztás:

Milyen típusai vannak a húgyhólyagráknak? Melyik típus tekinthető a leggyakoribbnak? Mely szervekben keletkezhetnek áttétek?

A húgyhólyag falából kiinduló rosszindulatú daganatok túlnyomó többségét (98%) a nyálkahártyából kiinduló hólyagrákok képezik. A rák a nyálkahártya bármely területéről kiindulhat, az esetek többségében azonban a hólyag alapjához közel, a húgyvezetékek beszájadzásának közelében, vagy a hólyag oldalfalán helyezkedik el a daganat.

Olykor többgócú, multicentrikus eredetű hólyagrák is előfordul. A rák az esetek túlnyomó többségében a hólyag üregébe beemelkedő, erősen tagolt, szemölcsös, bolyhos felszínű massza, vagy gombaszerű képlet formájában mutatkozik, éppen ezért ezeket szemölcsös papilláris karcinomának nevezik. Ritkábban körülírt, lapos beszűrődés vagy kifekélyesedés formájában jelenik meg. Utóbbiak rosszabb indulatúak, mint a szemölcsös papilláris rákok.

A hólyagrák növekedése, terjedése során egyre mélyebben átszűri a hólyag falát, annak izomrétegét és a hólyag környezetére is ráterjedhet. Beszűrheti és elzárhatja a hólyagba nyíló húgyvezetékeket, és ezáltal a vizeletelvezetést megakadályozza. Gyakran ez, illetve ennek következményei vezetnek a beteg halálához. A hólyagrák növekedése során - főként az izomréteg beszűrődése esetén - áttéteket képezhet a környéki (regionális) és a távolabbi, a hasi főverőér (aorta) körül elhelyezkedő nyirokcsomókba és a vérpályákon keresztül távoli szervekbe: májba, tüdőkbe, csontokba is.

Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.