Vérszegénység daganatos betegeknél

Megosztás:

Mikor beszélünk vérszegénységről? Utalhat-e a sápadtság és a túlzott fáradékonyság vérszegénységre? Hogyan kezelhető a vérszegénység okozta fáradtság?

A daganatellenes szerek nem csak a tumorsejtek szaporodását gátolják, hanem mindenféle sejtosztódásra negatív hatással vannak, így a vérképzés sejtjeire is. Onkológiai kezelésben részesülő betegek több mint felénél alakul ki vérszegénység.

A vérszegénység azt jelenti, hogy a vérben az oxigén szállítását végző vörösvértestek száma jelentősen lecsökken, így a szervezetben oxigénhiány lép fel.

A vérszegénység tünetei: a gyengeség, a nagyfokú fáradság, a beteg napi tevékenységei közepette is könnyen elfárad, leül pihenni, kifújni magát, esetenként elbóbiskol, a szokottnál többet alszik, fizikai terhelésre fullad, nehezen kap levegőt, szédül, fáj a feje, zúg a füle, figyelme lankad. További látható jele a vérszegénységnek a sápadtság.

A vérszegénység okozta fáradtság kezelhető.

Vashiányos vérszegénységben rendszerint vaspótló szereket kap a beteg, esetleg folsavval kiegészítve. A vérszegénység bizonyos esetekben a B12-vitamin-injekció rendszeres alkalmazásával rendezhető. Súlyos esetben gyakran kerül sor vérátömlesztésre, illetve megfelelő donortól származó csontvelő-átültetésre. Az eritropoetin a vörösvérsejtképzésért felelős őssejteket serkenti osztódásra. Gyógyszerként való bevitele csökkenti a daganatos betegségek okozta vérszegénység kialakulását.

Forrás: Testközelben a rák kiállítás, 2008. április 10-30.

Oncompass Medicine Precíziós Onkológiai Program

Az Oncompass Medicine molekuláris diagnosztikai laboratóriuma és információs központja a molekuláris diagnosztika legfrissebb eredményeit és módszereit alkalmazva igyekszik megtalálni a daganatos betegségben szenvedők számára az adott időpontban legmegfelelőbb kezelési lehetőségeket.

Miben tudunk segíteni?

A Precíziós Onkológiai Programunkban a személyre szabott onkológiai ellátás lehetőségeit mutatjuk be a daganatos betegek számára.

Minden daganatos megbetegedés genetikai eredetű, és számos, a daganatot okozó génhiba esetében már személyre szabott onkológiai kezelés adható. A molekuláris diagnosztika a daganatos betegség okát tárja fel, az azonosított génhibák alapján egy speciális onkológiai szoftver segítségével meghatározzuk a daganat támadáspontját (molekuláris célpont) és a célponttal összefüggésbe hozható személyre szabott gyógyszereket. A személyre szabott onkológiai ellátáshoz több feltételnek kell megfelelnie, ennek felméréséhez kérjen időpontot személyes konzultációra!

A személyre szabott kezelési terv minden olyan daganattípusban felállítható, amelyben az azonosított génhibáknak megfelelő kezelés elérhető.

Virtuális Molekuláris Tumor Board

A VMTB szolgáltatás keretében az Oncompass Medicine egyedülálló módon kezelőorvosok és onkoteamek számára biztosít szakmai támogatást annak érdekében, hogy betegeiknek a nemzetközi ajánlásoknak megfelelő, legkorszerűbb precíziós onkológiai ellátást nyújthassák.

Az Oncompass Precíziós Onkológiai Program keretében igénybe vehető szolgáltatás során rugalmasan igazodunk a klinikusi igényekhez, a hét bármely napján, különböző időpontokban biztosítunk lehetőséget az esetek megbeszélésére, amely az adatvédelmi előírásoknak megfelelően, biztonságos online platformon történik.

(hirdetés)

Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.