Öt módszert hasonlítottak össze a vastagbélrák szűrésére

Daganatok.hu 2010. július 25.
Megosztás:

Egy felmérés eredményei szerint a vastagbéltükrözés - akár annak valódi, akár a virtuális változatáról van szó - hatékonyabb, mint a vastagbélrák-szűrésben használatos másik három módszer bármelyike.

Német kutatók felmérése szerint a röntgensugarak és számítógép, vagyis a komputeres tomográfia (CT) segítségével végzett ún. virtuális vastagbéltükrözés (virtuális kolonoszkópia) közel ugyanannyira megbízható, mint a bélfal tényleges optikai vizsgálata, vagyis a hagyományos vastagbéltükrözés. A szakemberek egy amerikai konferencián számoltak be eredményeikről, ahol elmondták: vizsgálataikból egyértelműen kiderült, hogy eredményességben a vastagbéltükrözés mindkét fajtája messze felülmúlja a három további, a vastagbélrák felderítésére elterjedten használt eljárást. A több mint 300 egészséges, alacsony rákkockázattal jellemezhető férfi és nő bevonásával végzett felmérésben a virtuális és valódi kolonoszkópia eredményeit a hajlékonyszálas szigmoidoszkópiával, valamint a székletben található parányi vérnyomok, illetve vérfesték (hemoglobin) kimutatásának eredményeivel vetették össze. A kutatók kiemelték, hogy ez az első olyan vizsgálat, amelyben az öt szűrési módszer egyenkénti, illetve kombinált hatékonyságát úgy mérik fel, hogy egyazon páciensen valamennyit elvégzik.

Frank Kolligs, a Müncheni Egyetem orvosa elmondta: a rákkeletkezés szempontjából lényeges elváltozásokat tekintve a virtuális kolonoszkópia minden jel szerint éppolyan jól teljesít, mint a tényleges vastagbéltükrözés. Ezzel szemben a többi módszer ezeknél lényegesen kevésbé pontos, mivel sok hamis pozitív és/vagy hamis negatív eredményt adnak még úgy is, ha többet kombinálunk közülük. A tanulság tehát az, hogy az a jó szűrőmódszer, ami az orvos számára látni engedi az elváltozást.

Vastagbéltükrözés és más szűrőmódszerek

A hagyományos vastagbéltükrözés kivitelezése során az orvos vékony, hajlékony csövet vezet fel a páciens végbélnyílásán keresztül, melyben parányi optikai rendszer van, s ennek segítségével a vizsgáló a vastagbél teljes hosszában képes kutatni a rendellenességek után. Az orvosok mindmáig ezt a módszert tekintik az "aranystandardnak" a polipok - vagyis a pontenciálisan rosszindulatúvá fajuló növekmények -, illetve a már kialakult rákos daganatok felismerése terén. Ennek ellenére sok páciens ódzkodik a vizsgálattól, elsősorban az azzal járó kellemetlenség, kisebb mértékben pedig az esetleges mellékhatások miatt. A virtuális kolonoszkópia - hivatalos nevén CT-kolonográfia - az utóbbi években kezdett elterjedni: a módszer lényege egy speciális szoftver, amely a CT-felvételek sorozatából a vastagbél falának 3-dimenziós képét alkotja meg. Jó képfelbontásának köszönhetően ez a módszer is alkalmas arra, hogy az orvos felismerje a vastagbélpolipokat, mielőtt azok rosszindulatú daganatokká fajulnának.

A hajlékonyszálas szigmoidoszkópia a hagyományos kolonoszkópiához hasonló, azonban csak a vastagbél alsó harmadának vizsgálatára alkalmas. Éppen ezért nem meglepő, hogy nagyobb eséllyel maradnak rejtve egyes polipok, ha csak ezt az eljárást alkalmazzuk. A további két szűrőteszt nem az elváltozás optikai felismerésén, hanem a székletbe kerülő mikroszkopikus vér-részecskék kimutatásán alapul, a székletben megbúvó vér ugyanis a vastagbélrák korai jele lehet.

A valódi és virtuális kolonoszkópia felülmúlja a többi módszert

A német kutatócsoport felmérésében összesen 307 férfi és nő vett részt, 50 éves alsó korhatárral: a résztvevők egyike sem mutatta a vastagbélrák tüneteit. A vizsgálati alanyoktól először székletmintát vettek, majd a páciensek még ugyanaznap átestek a valódi kolonoszkópián és a CT-alapú virtuális képalkotó vizsgálaton is. A szigmoidoszkópiát már nem végezték el külön, hanem úgy modellezték, hogy csak a vastagbél alsó harmadán talált elváltozásokat vették számításba.

Az eredmények szerint az előrehaladott adenómákat - azokat a növekményeket, amelyekből nagy valószínűséggel alakul ki a rák - a valódi és a virtuális kolonoszkópia csaknem ugyanolyan hatékonysággal mutatta ki. Hasonlóképpen, a 10 mm-nél nagyobb polipok felismerésének képességében sem mutatkozott számottevő különbség a két módszer között. Ezzel szemben a szigmoidoszkópia a vastagbélfal növekményeinek csak a kétharmadát, az immunológiai széklet-hemoglobin-teszt kevesebb mint a felét, a rejtettvér-teszt pedig csak nagyjából az ötödét volt képes kimutatni. A rejtettvér-teszt ezen felül azoknak a 10%-ában is pozitív eredményt adott, akiknek valójában nem is volt veszélyes elváltozás a vastagbelében (a hemoglobin-tesztben ennél is magasabb, 14% volt a hamis pozitív eredmények aránya). Kolligs elmondása szerint az sem javított érzékelhetően e módszerek teljesítményén, ha eredményeiket nem külön, hanem különböző párosításokban együttesen vették figyelembe.

Rákszűrés: hagyományos vagy virtuális tükrözéssel?

Az 5 mm-es vagy annál kisebb polipok leleplezésében a hagyományos vastagbéltükrözés lényegesen jobban teljesített virtuális párjánál. Az ilyen apró elváltozások ugyan még nem jelentenek közvetlen veszélyt, azonban felhívják a figyelmet a gyakori kontrollvizsgálatok szükségességére. Elvileg bármelyik polipból, akár a legkisebbekből is kifejlődhet a rák. Különbség csak abban van, hogy ez várhatóan mennyi időt vesz igénybe: a nagyobb növekmények rendszerint már előrébb tartanak a rákkeletkezés folyamatában. Ennek megfelelően, ha a szűrést virtuális kolonoszkópiával végeznék, amellyel a kisméretű elváltozások még nem ismerhetők fel, a vizsgálatot legalább 2-3 évente ismételni kellene.

Ennek pillanatnyilag két komoly akadálya van: az egyik, hogy a CT jelenleg még igen költséges eljárásnak számít, a szükséges felszerelés rendkívül drága, ezért viszonylag kevés berendezés áll rendelkezésre, s ezek korlátozott kapacitása nem elegendő egy széleskörű szűrőprogram lebonyolítására. Várható azonban, hogy mint sok más műszaki termék, a jövőben ezek a készülékek is hozzáférhetőbbek lesznek, és egyre több intézménynek nyílik majd módja CT-t üzemeltetni. A másik korlátozó tényező a CT-vizsgálattal járó sugárterhelés: egyetlen felvétel során 8-10 mellkasi röntgennek megfelelő besugárzást szenved el a páciens, és ennek ismétlése 2-3 évente aligha lehet kívánatos. Noha a tüdőrákok korai felismerésében is bizonyított a CT kimagasló eredményessége, éppen a sugárterhelésre vonatkozó megfontolásból nem alkalmazzák sehol tömegesen. Az újabb fejlesztésű berendezések azonban már lényegesen alacsonyabb dózisterhelés mellett is a korábbiakkal összevethető minőségű képeket állítanak elő, tehát várhatóan ez az akadály is rövidesen elhárul az útból.

Ennek ellenére Richard Schilsky, a Chicagói Egyetem gasztroenterológus professzora azt ajánlja betegeinek, hogy aki csak teheti, inkább a hagyományos eljárásnak vesse alá magát. A legfőbb érv emellett az, hogy a tényleges kolonoszkópia során az észlelt polipok azon nyomban eltávolíthatók, ugyanakkor ha a CT-vel találnak bármi gyanúsat, a betegnek később mindenképp muszáj az igazi eszközzel is találkoznia, hogy az elváltozást kimetsszék.

Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.