A limfómára a fájdalmatlan nyirokcsomó-duzzanatok a legjellemzőbbek. Általánosak lehetnek még a fogyás, a bőrviszketés vagy a nehéz légzés. Előfordulhat a vérkép romlása is. Orvoshoz akkor érdemes fordulni, ha a panaszok két hét elteltével sem szűnnek meg.
A limfóma összeállítás tartalma:
A limfóma összeállítás kezdőoldala
A nyirokrendszer
T és B sejtek a védekezésben
Ki lesz limfómás?
A limfóma tünetei
A limfóma diagnózisa
A limfóma kezelése
Kapcsolódó anyagok:
Videós beszámoló a Limfóma Világnapról
Új CAR-T kezelés súlyos mellékhatások nélkül
Ritka típusú limfómával függhetnek össze a mellimplantátumok
"Nem magától értetődő, de ha akarjuk, észrevehetjük az életünkben a pozitív dolgokat"
A limfóma legáltalánosabb tünete diagnóziskor a több mint 1 cm átmérőjű fájdalmatlan, duzzadt nyirokcsomó. A csomókat leggyakrabban a nyak, a hónalj és a lágyék területén veszik észre. Ezek a duzzanatok nem okoznak fájdalmat, vagy más tüneteket, de sok esetben gyorsan nőnek.
Előfordulhat még visszatérő, megmagyarázhatatlan láz, éjszakai izzadás, fáradékonyság, étvágytalanság, fogyás, nehéz légzés, köhögés és bőrviszketés. A gyomorban, vagy a belekben kifejlődő limfóma hasi fájdalmakat, emésztési zavarokat, vagy hasmenést okozhat. Ahogyan a betegség rosszabbodik, idővel a szervezet egyre kevésbé képes a fertőzések elleni küzdelemre.
Sok limfómás betegben romlik a vérkép (csökken a vörösvérsejt-, fehérvérsejt- és vérlemezke-szám). Ez néha azért van, mert a limfóma a csontvevőt támadta meg, ahol a vér képződik. Azonban a sejtek száma akkor is csökkenhet, ha nincs jele a csontvelő érintettségének.
Fontos megjegyzés, hogy ezek a tünetek nem biztosan rosszindulatú daganatos betegség jelei: influenza, vagy más fertőzések is okozhatnak ilyen általános tüneteket.
Orvoshoz kell fordulni, ha az előbb ismertetett tünetek két hétnél tovább fennmaradnak. Bármelyik betegség esetén a lehető legkoraibb kórisme-megállapítás és korai kezelés a legkedvezőbb.
Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.