Mi a nyirokrendszer feladata? Milyen elemekből épül fel a nyirokrendszer? Hol helyezkednek el a nyirokcsomók?
A limfóma összeállítás tartalma:
A limfóma összeállítás kezdőoldala
A nyirokrendszer
T és B sejtek a védekezésben
Ki lesz limfómás?
A limfóma tünetei
A limfóma diagnózisa
A limfóma kezelése
Kapcsolódó anyagok:
Videós beszámoló a Limfóma Világnapról
Új CAR-T kezelés súlyos mellékhatások nélkül
Ritka típusú limfómával függhetnek össze a mellimplantátumok
"Nem magától értetődő, de ha akarjuk, észrevehetjük az életünkben a pozitív dolgokat"
A nyirokrendszer az immunrendszer része. Fő feladata a fertőzések és a betegségek, köztük a daganatos megbetegedések elleni védelem.
Hasonlóan a vérerekhez, a nyirokrendszer is erekből áll, melyben nyiroknak nevezett folyadék (limfa) kering. A nyirokban lévő limfociták (fehérvérsejtek) a keringéssel eljutnak a nyirokcsomókba. A nyirokcsomók nagyszámú limfocitát tartalmaznak, melyek kiszűrik a fertőző organizmusokat, például a baktériumokat és a vírusokat. A nyirokrendszer egyéb anyagokat is szállít a test minden részébe: sejteket, fehérjéket, tápanyagokat, salakanyagokat.
Ha a test egy részén fertőzés, vagy gyulladás alakul ki, a legközelebbi nyirokcsomók megduzzadnak és érzékennyé válnak. Ez történik, amikor mandulagyulladásban "nyirokcsomó duzzanatok" keletkeznek a beteg nyakán. A nyirok a garatból a nyaki nyirokcsomókba áramlik, ahol elpusztítja a fertőző organizmust és megakadályozza, hogy a fertőzés átterjedjen a szervezet többi részére.
A nyirokcsomók sokszor csoportosan helyezkednek el, megtalálhatók többek között a hónaljban, a nyak területén és a lágyékhajlatokban.
Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.