Melanomában is megvan a célzott kezeléssel szembeni rezisztencia egyik oka

Daganatok.hu 2012. július 9.
Megosztás:

A daganatok egyik legrosszabb és leginkább félelmet keltő tulajdonsága, hogy a megfelelő és hatásos kezelések ellenére is szinte bármikor visszatérhetnek. A kiújulás egyik leggyakoribb oka a gyógyszerekkel szembeni ellenálló-képesség kialakulása. Rezisztencia egyaránt jelen lehet a terápia kezdetekor, és kialakulhat azt követően is, hogy a kezelés már megkezdődött. A rosszindulatú festékes anyajegydaganatoknál most úgy tűnik kiderült, mi okozhatja a célzott kezeléssel szemben már a terápia kezdetekor is jelenlévő gyógyszer-rezisztenciát.

A rosszindulatú festékes anyajegydaganat - a melanoma - a bőrrákok legagresszívebb és a legveszélyesebb formája. Az utóbbi negyven évben nem történt érdemi előrelépés a betegség kezelésében, 2011-ben azonban két olyan rákgyógyszer is törzskönyvezésre került, amelyekkel már a melanoma előrehaladott formáiban is ígéretes eredményeket lehet elérni.

Az egyik ilyen gyógyszercsalád (BRAF-gátlók) a hibás BRAF gén fehérjetermékének működését gátolja, megállítva ezzel a melanomasejtek további osztódását, a daganat növekedését, illetve a közeli vagy távolabbi szervekre történő áttétképződést. Más célzott kezelésekhez hasonlóan azonban itt is problémát jelent, hogy a terápia egyes betegeknél már kezdetben sem elég hatékony, másoknál pedig a kezelés előrehaladtával csökken a gyógyszer hatásossága.

Ennek az akadálynak a leküzdésével foglalkozik egy a Nature-ben megjelent új tanulmány, amely egy eddig kevésbé vizsgált szemszögből közelíti meg a célzott kezeléssel szembeni gyógyszer-rezisztenciát. A Todd Golub által vezetett kutatócsoport kimutatta, hogy a terápia kezdetekor jelenlévő rezisztencia egyik fő oka nem a ráksejtekben, hanem az azokat körülvevő, egészséges sejtekben keresendő.

Miért nem zsugorodik mindenkinél egyformán a daganat?

A kutatás eredményei azoknak a betegeknek jelenthetnek reményt, akik - bár hordozzák a gyógyszerhatékonyságot lehetővé tevő génhibát - mégsem reagálnak megfelelően a BRAF-gátló kezelésre. A betegek ezen alcsoportjánál a tumor messze nem indul olyan mértékben zsugorodásnak, ahogyan más, jobban reagáló pácienseknél. "Más kutatások kimutatták, hogy a terápia közben kialakuló rezisztencia bizonyos génhibák megjelenésével is szorosan összefügg, ezekkel a mutációkkal azonban nem magyarázható a daganat már kezdetben is jelenlévő ellenállóképessége" - mondta Ravid Straussman, a közlemény első szerzője.

"Az eddigi tapasztalataink azt mutatták, hogy a laborban, Petri-csészében tenyésztett melanomasejtek szinte kivétel nélkül igen jól reagálnak a célzott szerekre. Amikor viszont ugyanezek a sejtek a betegek szervezetében vannak, akkor ez nincs mindig így. Miért kapunk csak részleges gyógyszerválaszt bizonyos betegeknél? A kérdésen gondolkodva tágítani kezdtük a kört, és a ráksejteken kívül kezdtük el keresni a magyarázatot."

A kutatócsoport olyan anyagokat kezdett el keresni, amelyek az úgynevezett sztrómális sejtekből kerülhetnek a ráksejtekbe, fenntartva és segítve a növekedésüket. A sztrómális sejtek - amelyek nem tumorosak, hanem egészségesek - a daganatsejteket körülvevő kötőszövetes állományt, a sztrómát alkotják. (Ezekről a sejtekről itt olvashat bővebben: Kiderült, miért segítik az egészséges sejtek a daganatokat).

A vizsgálatban a sztrómális sejtek által termelt mintegy 500-féle anyag sejtnövekedésre gyakorolt hatását elemezték melanomás sejtvonalak segítségével. Kiderült, hogy a BRAF-gátlókkal szembeni ellenálló-képesség meglétéhez a májsejt növekedési faktornak (Hepatocyte growth factor; HGF) van a legszorosabb köze - írja a kutatásban résztvevő Broad Intézet sajtóanyaga.

Kombinált célzott kezeléssel lehetne legyőzni a már meglévő rezisztenciát

A kutatók nem elégedtek meg a sejtvonalakkal végzett laborvizsgálatokkal, és melanomás betegekből származó daganatsejtekkel is megismételték a kísérleteket. 34 beteg szövetmintáiban mérték meg a HGF szintjét, majd az értékeket összevetették azzal, hogy a célzott kezelés hatására melyik betegnél mekkora mértékben zsugorodott a daganat.Érdekes módon minél magasabb volt a HGF szintje a ráksejtekben, annál kisebb zsugorodást mutattak a tumorok. "Ezek alapján már egyáltalán nem érthetetlen, hogy egyes betegeknél a vártnál kisebb gyógyszerhatékonyság tapasztalható. Az egészséges sztrómális sejtekből a tumorsejtekbe jut a HGF, és a daganatsejtek növekedését fenntartva megakadályozza, hogy a célzott kezelés elpusztítsa a melanomasejteket" - mondta Todd Golub, a Broad Intézet rákkutató programjának igazgatója.

A kutatócsoport arra is rájött, hogy milyen mechanizmus áll a HGF gyógyszer-rezisztenciát okozó hatása mögött. A HGF a MET gén által termelt fehérje receptorát aktiválja, amelyet más tumortípusoknál (tüdőrák, gyomorrák) már összefüggésbe hoztak a daganatnövekedéssel. Arra viszont még senki sem gondolt, hogy a fehérje abnormális aktivitása kapcsolatban állhat a festékes bőrdaganatok célzott kezeléssel szembeni rezisztenciájával.

A HGF-et, illetve a MET által termelt fehérjét célzottan gátló szerek szerencsére már elérhetőek. Ennek köszönhetően azokat a klinikai vizsgálatokat is el lehet elindítani, amelyekben a BRAF-gátlókkal szemben már eleve rezisztens betegek HGF- vagy MET-gátló szereket is kapnának a már törzskönyvezett gyógyszer mellé - írja a Broad Intézet sajtóanyaga.

"A tanulmány nagyon fontos abból a szempontból, hogy megmutatja, mennyire fontos a daganatsejtek közvetlen környezete a gyógyszerhatékonyság szempontjából. És ez nemcsak a melanomára, hanem a hasnyálmirigy-, a tüdő és az emlődaganatokra is ugyanígy igaz. A kutatás jóvoltából egy újabb lehetséges módszerrel gazdagodtunk a gyógyszer-rezisztencia leküzdésére" - mondta a Nature News-nak Martin McMahon, a San Franciscó-i Kalifornia Egyetem rákkutatója, aki nem vett részt a vizsgálatokban.

* * *

Kapcsolódó anyagaink:

Bővebben a melanoma elleni célzott kezelésről: Kétharmadával csökkenti egy új szer a rosszindulatú bőrrákos halálozást 

Bővebben a melanoma elleni immunterápiás kezelésről: Áttörés az előrehaladott melanoma kezelésében, Hazánkban még befogadásra vár a melanoma elleni új gyógyszer 

Új eredmény a rezisztencia elleni harcról tüdőrákban: Nem tudnak majd kibújni a tüdőráksejtek a célzott terápia hatása alól

Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.