A gyermekkori daganatok összeállítás tartalma:
A gyermekkori daganatok összeállítás kezdőoldala
A gyermekkori daganatok sajátságai
Leukémia és limfóma gyermekkorban
Központi idegrendszeri daganatok gyermekkorban
Lágyrésztumorok, rabdomioszarkóma, rosszindulatú mesenhymalis daganatok gyermekkorban
WILMS-tumor (nephroblastoma)
Gyermekkori csontdaganatok
Retinoblasztóma
Csontvelő transzplantáció
A kezelések mellékhatásai
Beültetett katéterek
Fájdalomcsillapítás daganatos gyerekeknél
Gyermekek utógondozása, a gyógyult beteg
Kapcsolódó anyagok:
Bemutatjuk a Pécsi Gyermekklinika Onko-hematológiai Osztályát
Bemutatjuk a debreceni Gyermek Hematológia-Onkológiát
Gyermekkori daganatok - válaszok az olvasók kérdéseire
Egyre nagyobb számban hajtanak végre csontvelő- vagy őssejtátültetést rosszindulatú daganatban szenvedő gyermekeknél az első tünetmentes időszak (remisszió) alatt.
Az eljárás lényege a következő: nagy dózisú kemoterápiát alkalmaznak, az egész testre irányuló sugárkezeléssel kombinálva (ez utóbbi el is maradhat), hogy elpusztítsák a beteg csontvelőt és minden megmaradt daganatsejtet. Egészséges, megfelelő csontvelőt vesznek egy másik személytől (általában családtagtól), és intravénásan beadják a betegnek. Az egészséges csontvelő eljut a csontig, és átveszi az elpusztult csontvelő helyét. Ezt nevezik külső eredetű (allogén) transzplantációnak. Az első remisszió során transzplantáción átesett gyermekek közel 60%-a mutat remissziót három éven túl is, a kilökődés veszélye nélkül.
Azoknál a gyermekeknél, akiknek nem találnak megfelelő donort, egy másik módszert, a belső eredetű (autológ) transzplantációt alkalmazzák. Ebben az esetben magától a beteg gyermektől veszik a csontvelőt, kémiai úton eltávolítják a ráksejteket, és a csontvelőt lefagyasztják. Miután a gyermek beteg csontvelőjét kezelésekkel megsemmisítették, az előzőleg lefagyasztott csontvelőt felolvasztják és intravénásan visszaadják a betegnek.
Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.