A petefészekrák és típusai

Megosztás:

Petefészekráknak - szűkebb értelemben - a petefészkek felszínét borító csírahámból eredő elváltozásokat nevezik. Előfordulhatnak rákot nem eredményező ciszták is, néha azonban ezekből is kialakulhat daganat. Miért nehéz a petefészekrákok korai felismerése?

A petefészkek számos sejttípusból épülnek fel, bennük sokféle sejtféleség található. E különböző sejttípusok mindegyikéből kiindulhat rosszindulatú daganat, vagyis a petefészekben többféle rosszindulatú daganat (tágabb értelemben vett petefészekrák) fordul elő. A petefészkekben előforduló rosszindulatú daganatok túlnyomó többségét, mintegy 95%-át azonban a petefészkek felszínét borító csírahámból eredő, szűkebb értelemben vett valódi petefészekrák képezi. A továbbiakban csak erről a típusról lesz szó.

Fontos tudnunk még, hogy a petefészkekben többféle, klinikailag daganatot utánzó, valójában azonban nem daganatos természetű, tömlőképződéssel járó elváltozás, ún. ciszta fordulhat elő. Ugyanakkor azonban a petefészekrákok egy része szintén cisztikus formában jelenik meg.

A petefészekrák fejlődésének korai szakában nem okoz tüneteket, ezért rendszerint későn, előrehaladott stádiumban kerül felismerésre, amikor a kezelés lehetőségei már korlátozottak, és ennek eredménye is meglehetősen szerény. A petefészekrákból ugyanis - annak felszínes elhelyezkedése miatt - a ráksejtek könnyen, korán és gyorsan szétszóródnak a hasüregben, megtelepednek a hashártyán és áttéteket képeznek, melyet gyakran hasűri folyadékképződés kialakulása kísér. Emellett a petefészekrák a nyirokutakon és a vérpályákon keresztül is adhat áttéteket a környéki nyirokcsomókba, illetve távoli szervekbe, leggyakrabban a tüdőbe.

A hasűri szóródás esélyét fokozza az a körülmény, hogy a petefészekrák növekedése során gyakran számos kisebb-nagyobb üreget, cisztát képez, melyek savós folyadékkal, máskor nyákkal teltek. A ciszták fala megrepedhet és a bennük lévő daganatsejtek tömegesen a hashártyára kerülnek, ott megtelepedhetnek, ahol tovább folytatva savó-, illetve nyákképző tevékenységüket nagy mennyiségű, a hasüreget kitöltő folyadékot vagy nyákos-kocsonyás anyagot képeznek. Ennek további veszélye, hogy a beleket összetapasztja, és esetenként bélelzáródást is okozhat.

A rák szövettani típusa befolyásolja a prognózist. A petefészekráknak főbb szövettani típusai: papilláris forma, nyáktermelő forma, a méhnyálkahártyát utánzó endometroid típus és a világos sejtekből álló típus.

Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.